Przeskocz do treści

Dieta dla zdrowia

Stare przysłowie mówi, że jesteśmy tym, co jemy. Trudno się z nim nie zgodzić, bo sposób odżywiania się, znacząco wpływa na naszą dyspozycję psychofizyczną i zdrowie.


Pewnie i Tobie słowo „dieta” kojarzy się z restrykcją, odmawianiem sobie smakowitych produktów i redukcją wagi. Tymczasem to, co jesz, ile jesz i jak często jesz wpływa nie tylko na masę ciała, ale również na energię do działania, samopoczucie, zdolność koncentracji i kojarzenia faktów, kreatywność, chęć do życia.

Nie bez powodu sportowcy i ich dietetycy realizują dokładny plan żywieniowy, a maturzyści czy studenci czytają poradniki na temat zdrowej diety, która pomoże w przyswajaniu wiedzy. Plan żywienia jest dla nich jednym ze źródeł sukcesu, optymalnej formy.

Jedzenie to życie i zdrowie

Dieta jest ważna także w życiu każdego z nas, nawet jeśli nie uprawiamy sportu czy nie zdajemy żadnych egzaminów. To wraz jedzeniem dostarczamy organizmowi wszystkich niezbędnych do rozwoju i prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Bez nich zachodzenie setek tysięcy procesów byłoby albo niemożliwe, albo poważnie utrudnione, co objawiłoby się w postaci problemów zdrowotnych.

Jeśli nie odżywiamy się racjonalnie, niemal pewne jest, że występuje u nas niedobór jakiegoś pierwiastka (lub nawet kilku). Dzieje się tak z dwóch prozaicznych powodów:

  1. z jednej strony składniki pokarmowe zużywane są na podtrzymanie procesów życiowych,
  2. z drugiej zaś strony ich zasób jest pomniejszany przez szereg czynników: używki (kawę, zbyt mocna czarną herbatę, papierosy, alkohol), środowisko (hałas, toksyny, dym papierosowy, zanieczyszczenia), pracę (np. w szkodliwych warunkach) czy sytuację bytową.

Połamania kości?

Do czego może doprowadzić niedobór witamin, minerałów?

Parę przykładów? Proszę bardzo.

Zbyt mało białka doprowadzi do podatności na złamania kości, a w późniejszym wieku – do osteoporozy. Bez białka nasze zęby będą słabe i bardzo szybko zaatakuje je próchnica.

 

Unikanie mięsa, w którym kryją się m.in. witaminy z grupy B oraz żelazo, wywołać może anemię oraz problemy z koncentracją, a nawet załamanie nerwowe, problemy z cerą. Potrzebujemy również tłuszczów, bez których organizm nie będzie przyswajać witaminy D, czego efektem będzie słabość kości i zębów.

Za mało magnezu, którego znakomitym źródłem są np. banany, orzechy, soja, zielone warzywa i produkty pełnoziarniste (np. kasza gryczana, ciemne pieczywo, płatki owsiane) narazi nas na skurcze mięśni, wyniszczenie psychiczne wywołane wzmożoną drażliwością i podatnością na stres. Niedobór tego pierwiastka wywołać też może kłopoty z sercem, osłabić pamięć, odporność. Jednak sam magnez nie wystarczy, bo żeby go efektywnie przyswajać konieczna jest obecność witaminy B6.

Szkodzenie ponad miarę

Innym problemem jest nadmiar kalorii oraz substancji negatywnie wpływających na nasze zdrowie, w tym tłuszczów zwierzęcych. Zbyt wygodne życie, pośpiech, obowiązki sprawiają, że nie chce się nam przygotowywać zdrowych posiłków i sięgamy po żywność wysoko przetworzoną, w której roi się od polepszaczy, konserwantów, syntetyków, barwników, cukru, soli. Efekt? Otyłość prowadząca do nadmiernego obciążenia aparatu ruchu (zwłaszcza stawów i kręgosłupa), miażdżyca, hipercholesterolemia, cukrzyca i wiele innych.

Dlatego celem wszystkich powinna być dobrze skomponowana dieta: idealna równowaga wszystkich pierwiastków, aby organizm mógł wydajnie funkcjonować i nie męczyły go rożne dolegliwości i schorzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *