Przeskocz do treści

Zdrowy organizm: 5 prostych kroków

Każdy z nas z pewnością chciałby żyć jak najdłużej, mieć dużo energii i nie martwić się chorobami. Niemal 60% chorób ma związek z naszym stylem życia, tym jak jemy i jaki poziom aktywności fizycznej posiadamy. Do tego dochodzą używki takie jak alkohol, papierosy, kawa i inne. Duża zmiana może zajść w naszym życiu jedynie przez kreowanie niewielkich nawyków, które wchodzą w nasze życie na zawsze. Poniżej znajdziesz 5 prostych i szybkich kroków na poprawę stanu swojego zdrowia na przestrzeni lat.

Zdrowie

 

  1. Pij dużo wody

Nasz organizm składa się z wody w 60-70 procentach. To pokazuje nam jak jest ona ważna w naszym życiu. Wiele osób o tym zapomina często zastępując zwykłą wodę niegazowaną napojami słodzonymi. Jest to duży błąd, ponieważ nie dość że nasz organizm otrzymuje duże ilości niepotrzebnych węglowodanów to nie jest to tak skuteczne nawodnienie jak w przypadku zwykłej wody. Przeciętny dorosły powinien wypić od 1.5 do 2.5 litra czystej wody dziennie. Kulturyści, sportowcy i osoby pracujące ciężko fizycznie aż do 4.5-5 litrów wody dziennie. Są to duże ilości, jednak można się przyzwyczaić pamiętając o tym że to dla naszego zdrowia. Wprowadzenie tego nawyku między innymi:

  • doda Ci więcej energii w ciągu dnia,
  • poprawi myślenie,
  • polepszy stan skóry,
  • sprawi że będziesz mniej jadł,
  • oczyści Twoje nerki.

Jak widać, jeden prosty nawyk potrafi zmienić bardzo wiele. Na przestrzeni lat jest to z pewnością bardziej zauważalne. Jednak jeśli pijesz bardzo mało wody to zmiany zauważysz już po kilku dniach.

2. Zwróć uwagę na to co jesz

To również bardzo ważny nawyk. Spożywanie zbyt dużej ilości cukrów prostych takich jak: słodycze, białe pieczywo, cukier, produkty mączne i inne prowadzi do otyłości i pogorszenia stanu zdrowia. Zbyt duża ilość cukru we krwi prowadzi do wydzielenia insuliny, która stara się obniżyć jego poziom. Często prowadzi to do ospałości, przemęczenia i trudności ze skupieniem się. Źle wykreowany nawyk potrafi doprowadzić do cukrzycy i problemów z nerkami na przestrzeni lat.

Zdrowe jedzenie

Kolejnym problemem jest spożywanie za małej ilości pożywienia zawierającego witaminy i minerały. Zadbaj o to aby w Twojej diecie pojawiły się owoce i warzywa przynajmniej 2 razy dziennie. Zbyt niskie stężenie witamin i minerałów może doprowadzić do wielu problemów w organizmie na wielu płaszczyznach. Depresja, problemy z koncentracją, nerwowość, osłabienie, ospałość i wiele innych to często przyczyna zbyt małej ilości tych ważnych składników.

3. Zadbaj o ruch

Z ewolucyjnego punktu widzenia nasz dzisiejszy świat dosłownie stanął w miejscu. Większość osób ma pracę siedzącą w której aktywność fizyczna jest niemal znikoma. To duży problem ponieważ nie jesteśmy przystosowani do takiego trybu życia. Zbyt mało ruchu może prowadzić do bólu kości, kręgosłupa, ospałości, problemów z koncentracją a nawet powodować inne, wiele gorsze choroby jak zawał, nadciśnienie, niedociśnienie, miażdżyca i dużo innych.

Zdrowe odżywianie

4. Zmniejsz spożycie używek

Jest to chyba najcięższy krok do zrobienia, jednak może ogromnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie.

Pierwszym, najpoważniejszym nawykiem jest palenie papierosów. Jak wiadomo to dość ciężki nawy, z którego często wyjść, lecz na rynku znajduje się wiele sposobów jak ułatwić ten proces. Możemy polecić książkę Allena Carra "Łatwa metoda na rzucenie Palenia". Lekarz rodzinny również jest w stanie nam w tym pomóc.

Kolejny nawyk to picie alkoholu. Spożywanie go od czasu do czasu z racji imprez i innych wydarzeń nie jest dużym wykroczeniem. Jednak częsty nawyk picia np. piwa w ciągu tygodnia po pracy już może doprowadzić do problemów zdrowotnych. Nie dość, że nasz organizm go nie potrzebuje to doprowadzamy do odwodnienia a także niepotrzebnej dawki węglowodanów, która odkłada się w późniejszym czasie w postaci tkanki tłuszczowej. Warto o tym pamiętać sięgając następnym razem po ten napój.

5. Ogranicz stres

Jest to oczywiście nie łatwe do zrobienia, jednak warto pamiętać że jest on powodem wielu chorób i prowadzi do ogólnego pogorszenia sytuacji życiowej. Mimo wszystko warto zadbać o kilka minut dla siebie każdego dnia, tak aby się zrelaksować i odpocząć od stresów życia codziennego. Może to być hobby, lub po prostu spędzenie czasu z najbliższymi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *