Przeskocz do treści

Jak obniżyć cholesterol

Wysoki poziom cholesterolu

Cholesterol to prawdziwa zmora naszych czasów. Szczególnie przy żywieniu się jedzeniem typowym dla polskiej kuchni, nie trudno o jego podwyższony stan w organizmie. Powodem tego jest zazwyczaj mała aktywność fizyczna I nieodpowiednia dieta.

Stan ten jest niepożądany I z perspektywy czasu może wyrządzić dużo szkody w naszym ciele. Warto zatem zadbać aby utrzymywać “zły cholesterol” na odpowiednim poziomie. W tym artykule znajdziesz kilka porad jak w skuteczny sposób to zrobić.

Zadbaj o ruch!

Nasze organizmy zazwyczaj mają zbyt dużo ruchu z racji gwałtownego postępu cywilizacji. Nasze ciała nie zdążyły się zaadaptować do takiego stanu, dlatego też stagnacja nam po prostu szkodzi I nie chodzi tutaj tylko o cholesterol. Jeśli masz prace siedzącą lub stojącą, która nie wymaga dużej aktywności fizycznej to warto zadbać chociażby o regularne spacery o długości co najmniej 30 minut, kilka razy w tygodniu. Na przestrzeni miesiąca odczujesz znaczną poprawę nie tylko jeśli chodzi o cholesterol, lecz również w samopoczuciu I poziomie energii.

Wyklucz z diety produkty zawierające dużo cholesterolu

To najważniejszy krok, który przyczyni się do szybkiego obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Staraj się ograniczyć jego spożycie do zalecanej dziennej dawki 300mg, pamiętając o tym, że organizm przyswaja około 50% cholesterolu z pożywienia. Staraj się zastąpić jajka, tłuste mięso, nabiał, masło bardziej zdrowymi, roślinnymi produktami.

Zmiana diety wydaje się ciężka, jednak wcale tak nie jest, to jedynie fałszywe przekonanie. Wystarczy poznać kilka ważnych zasad. Na przykład jeśli jesz dużo jajek to staraj się nie jeść żółtek. Jeśli na przykład jesz jajecznicę z 4 jajek to na całość wystarczą 1-2 żółtka.

Podobnie jest z tłustym mięsem. Staraj się go unikać I jeść wiele rzadziej niż do tej pory. Bez problemu można zastąpić je chudym mięsem.

Cholesterol wysoki poziom
Związek cholesterolu

Zadbaj o warzywa I owoce

Ten krok z pewnością również pomoże nie tylko jeśli chodzi o obniżenie cholesterolu, lecz również jeśli chodzi o ogólną poprawę Twojego zdrowia. Spożywania warzyw I owoców niesie za sobą mnóstwo korzyści o czym człowiek często zapomina. W tym artykule znajdziesz więcej informacji na ten temat. Dlaczego te grupy produktów przyczyniają się do obniżenia cholesterolu? Głównie za sprawą dużych ilości błonnika, która utrudniają wchłanianie się cholesterolu w organizmie.

Leki obniżające cholesterol

Obniżanie cholesterolu za pomocą leków może być w niektórych przypadkach wyborem koniecznym. Jeśli jednak poziom Twojego cholesterolu nie jest bardzo wysoki a jedynie odrobinę podwyższony to staraj się nie korzystać z leków z apteki (chyba że lekarz sądzi inaczej). Dlaczego?

Ponieważ niekoniecznie leki muszą za każdym razem rozwiązywać wszystkie problemy. Jeśli nie zmienimy naszych nawyków to z biegiem czasu nasz cholesterol będzie ciągle rósł do bardzo niebezpiecznych poziomów. Zmiana nawyków jedzeniowych może być co prawda nie najłatwiejsza jednak jeśli zdecydujesz się na ten krok I po prostu przyzwyczaisz to nie będzie to stanowić dla Ciebie dużego problemu.

Pamiętaj, tutaj chodzi o Twoje zdrowie!

 

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *